Олександер Вацек — український та чеський хормейстер, дириґент, вокальний педагог, хоровий консул від Чехії та України, обраний Міжнародним Олімпійським Хоровим Комітетом на період з 2004 до 2008р. Член міжнародних організацій «Інтеркультур» та «IFSM», член журі 2-ї, 3-ї та 4-ї Всесвітніх Хорових Олімпіад, ведучий ательє на «Європа-кантат» (2006); член журі багатьох престижних міжнародних хорових конкурсів таких як Толоса (Іспанія), Марктобердорф (Німеччина), Ріва дель Гарда (Італія), конкурс ім. Йоганеса Брамса (Німеччина), Таллін, Естонія, Берген (Норвегія); ведучий майстер-класів в Канаді, Італії, Німеччині, Латвії, Чехії, Австрії, Угорщині, Молдові, Україні; засновник і керівник багаторазового лауреата міжнародних хорових конкурсів хорової капели «Орея» та найкращого студентського хору Чехії 2002 року «Гаудеамус» (м. Брно); володар 9-ти «Гран-прі» міжнародних хорових конкурсів у Німеччині, Швейцарії, Франції, Чехії, Словенії, Іспанії. Лауреат премії ім. І. Огієнка (1996), занесений до Британської Енциклопедії «Who is who» (2003), заслужений діяч мистецтв України.
Олександер Олександрович Вацек народився 1955 року в українському місті Вінниця у родині лікарів.
Мати — Галина Олександрівна — акушер-гінекологог вищої категорії, кандидат наук, викладала в медінституті, грала на акордеоні, співала.
Батько — Олександер Іванович, хірург, лікар-терапевт. Помер у 1986 р. Мав приємний тенор, грав майже на всіх музичних інструментах, танцював в Ансамблі танцю медінституту.
1972–1976 О. Вацек навчався на музичному факультеті вінницького педагогічного університету.
1976–1977 — служба в армії.
1978–1982 — навчання на факультеті дириґування в академії імені проф. А. Нежданової в Одесі. По закінченні отримав диплом дириґента і викладача хорових дисциплін (сольфеджіо, вокалу, читання партитур, хорознавство).
1977–1980 — викладач дириґування в педагогічному коледжі (Бердичів) та педінституті (Вінниця).
1980–1984 — працював спочатку хормейстером, а потім головним хормейстером і дириґентом хору, оркестру Поліського ансамблю пісні й танцю «Льонок» при Житомирській обласній філармонії.
З 1984 р. — викладач і керівник студентського хору Житомирського музичного училища ім. В. Косенка.
1986 року в Житомирі на базі музичного училища та Міського Будинку культури Олександр Вацек при підтримці Обласного музичного товариства створив міську хорову капелу «Орея», яка налічувала до 80 співаків (зараз це камерний хор — 32 артисти).
«Орея» під керівництвом Олександра Олександровича досягла неабияких творчих успіхів:
• 9 «Гран-прі» на міжнародних хорових конкурсах;
• більше 20-ти перших місць та спеціальних призів;
• взяла участь більше ніж у 30-ти міжнародних хорових конкурсах і фестивалях;
• практично на кожному з них капела перемагала чи отримувала спеціальний приз;
• понад 2000 концертів «Орея» з О. Вацеком дала в Україні, Польщі, Чехії, Угорщині, Болгарії, Німеччині, Швейцарії, Італії, Іспанії, Нідерландах, Франції, Англії та багатьох інших країнах світу (в самій Україні тільки у 2011 р. дано більше 50 концертів).
1990 року Олександр Вацек як переможець 1-го Всеукраїнського конкурсу ім. М. Леонтовича був запрошений до м. Талліна (Естонія) на фестиваль «Bridges of Songs», де між 25 диригентами з усього світу представляв Україну і керував хором у 15000 співаків зі США, Данії, Швейцарії та всіх країн колишнього СРСР.
Пізніше, у 1991, разом з 7-ма найкращими дириґентами фестивалю, отримав особисте запрошення від Президента Асоціації американських хорів — Джона Вільямса на Національний Хоровий Симпозіум США (м. Фенікс, штат Арізона).
У березні 1993 року О. Вацек отримав запрошення до Едмонтону (Канада), де три тижні проводив майстер-класи з українськими, швейцарськими та канадськими хорами, розучив з ними спеціальну програму, яка була репрезентована на заключному «Гала-концерті» (за оцінками музичних критиків «такого концерту не доводилося чути 25 років!»), також проводив семінари, консультації, давав індивідуальні уроки з постановки голосу.
1990 року Олександру Вацеку присвоно звання заслуженого діяча культури України.
1994 року отримав почесне звання заслуженого діяча мистецтв України.
1996 року став лауреатом Державної премії ім. І. Огієнка.
З 1996 по 2003 Олександер Вацек разом з родиною перебував у Чехії.
У вересні 1996 року О. Вацек виграв конкурс на місце дириґента й викладача дириґування в університеті ім. Г. Масарика в м. Брно, Чехія.
Цього ж 1996 року створив студентський хор «Gaudeamus», який 1999 року в конкурсі з 3-ма іншими хорами, виборов почесний статус «Університетського хору» з отриманням відповідної дотації.
2002 року рішенням художньої Ради та почесного Журі «Gaudeamus» визнано кращим студентським хором Чехії.
З 1999 р. Олександр Вацек — член журі багатьох міжнародних реномованих конкурсів таких як: Tolosa (Spain), Marktoberdorf (Germany), Wernigerode (Germany), Riva del Garda (Italy), Maribor (Slovenia), Svitavy, Brno (Czechia), Artek (Ukraine), etc.
З 2002 р. Вацека обирають членом IFCM (Міжнародна Федерація Хорової Музики).
Після багаторазових запрошень на міжнародні хорові конкурси як члена журі та ведучого майстер-класів, автоматично стає членом організації «Intercultur« (яка проводить хорові конкурси по цілому світі і є організатором Світової Хорової Олімпіади).
2002 — член журі 2-ї Всесвітньої Хорової Олімпіади (Bussan, South Korea).
2004 — 3-ї Всесвітньої Хорової Олімпіади (Bremen, Germany).
2006 — 4-ї Всесвітньої Хорової Олімпіади (Xiamеn, China).
2003 року ім’я Олександра Вацека занесено до Британської енциклопедії «Who is Who».
З 2006 року — міжнародними експертами обраний членом Музичної Комісії «Європа Кантат» як представник від Східної Європи.
2007 року запрошений членом журі до Словенії (м. Марібор).
Журі в Німеччині (Марктобердорф) — 2003, у Толсі — 2004, 2005.
Майстер-класи у Австрії, Чехії, Італії — 2006/7/8, Угорщині (з 3-ма найкращими хорами світу Cantemus, Pro musica, квітень 2011), Молдові (муз. академія), Одессі (муз. академія), Норвегії (конкурс Е. Ґріґа, 2011) та ще багато чого…
Далі дивіться на www.oreya.org