Головна > Часоплин > Геополітика > NATIONAL INTEREST: США ВАРТО ГОТУВАТИСЯ ДО ВІЙНИ З “ЗЕЛЕНИМИ ЧОЛОВІЧКАМИ” РОСІЇ

NATIONAL INTEREST: США ВАРТО ГОТУВАТИСЯ ДО ВІЙНИ З “ЗЕЛЕНИМИ ЧОЛОВІЧКАМИ” РОСІЇ

Москва ніколи не наважиться на повномасштабну ядерну чи звичайну війну проти Заходу, тож єдине, на що вона спроможна – це опосередковані конфлікти.

Адміністрація Дональда Трампа серйозно змінила політику національної безпеки США, зосередившись на ворожнечі між країнами замість традиційної антитерористичної боротьби. І це одна з найсерйозніших змін.

Америці дедалі більше доводиться мати справу з глобальним суперництвом з боку «ревізіоністських» країн, таких як Росія, Китай, Іран і КНДР. Щоб впоратися з ними, деякі американські політики наголошують на необхідності розвивати бойові можливості країни, щоб перемогти у вірогідних ядерних чи звичайний війнах проти цих чотирьох країн, якщо політика стримування не спрацює.

Про це на сторінках National Interest пише директор проекту дослідження міжнародних загроз Центру стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS) Сет Джонс.

Читайте також “Будь-якої миті може початися”: у МТОТ оцінили загрози з боку Росії

Він вказує, що нова американська доктрина національної безпеки стверджує: «Найкращий спосіб не допустити війну – готуватися до війни. Для цього потрібен змагальний підхід до розбудови сил і послідовне, багаторічне інвестування у відновлення боєздатності і нарощення летальної сили». Автор визнає, що у Вашингтона є переконливі причини зосередитися на балансуванні сил з глобальними і регіональними ворогами.

«Однак, було б помилкою вважати, що майбутні конфлікти будуть звичайними чи ядерними. Вони такими не будуть», – наголошує автор.

США лишаються найбільш потужною військовою силою у світі з суттєвою перевагою над будь-якою іншою країною. Для Росії, Ірану, КНДР чи й навіть Китаю війна із застосуванням звичайного чи ядерного озброєння була б надто ризикованою і дорогою. Однак, американський досвід у Афганістані і Іраку вказує на те, що армія США більш уразлива, коли їй доводиться мати справу з ворогом, який покладається на нерегулярні стратегії, операції і тактики.

Ця реальність вказує на те, що протистояння між США і її головними ворогами буде вестися не звичайними, а нерегулярними військовими силами. Росія найбільш вірогідно продовжить фокусуватися на наборі відкритих і таємних операцій: від підтримки маріонеток в Україні, Сирії і, вірогідно, в Балтії до інформаційних військових тактик. Іран може спробувати розширити свій вплив за рахунок підконтрольних бойовиків в Лівані, Сирії, Іраку, Ємені, Афганістані і Бахрейні замість того, щоб нарощувати сили на суші, в небі і на морі, сподіваючись здобути перемогу над армією США. Китай вже поширює свій вплив у Тихоокеанському регіоні, використовуючи економічну силу, проводячи складну інформаційну кампанію і використовуючи інші «сірі» тактики, щоб посягати на острови. Навіть КНДР найвірогідніше буде розвивати сили для військових спецоперацій і нарощувати кіберможливості.

Читайте також The Guardian: Брехня вбила мільйони в часи Другої світової війни і може зробити це знову

Майбутні конфлікти проти нерегулярних сил будуть вимагати від США підготовки до протистояння проти чотирьох головних суперників не прямо, застосовуючи свої дивізії, авіаносці і стратегічні бомбардувальники, а через державних і недержавних партнерів, кіберзасоби, а також через приховані інформаційні кампанії. На даний момент США не готові вести війни нерегулярними силами.

Це не означає, що Америці не потрібно бути готовою до ядерної і звичайної війни. Але такі конфлікти маловірогідні з двох причин. По-перше, США лишаються домінуючою військовою силою на планеті. Їхній оборонний бюджет в рази більший, ніж сумарні військові витрати 11 країн, армії яких за можливостями стоять після американської. Більш важливо те, що сила американської армії на землі, в небі, в морі, в космосі і кіберпросторі дуже грізна. Для Росії, Ірану, КНДР чи Китаю ядерна чи неядерна війна проти США буде дуже ризикованою. Звісно, Пекін активно скорочує прірву між своїми і американськими військовими можливостями, розробляючи більш точні ракети, посилюючи протиповітряну оборону, збільшуючи арсенал винищувачів четвертого покоління і демонструючи проекцію сили в морі. Не варто забувати і про солідний китайський ядерний арсенал, в якому є твердопаливні балістичні міжконтинентальні ракети DF-41. Однак, американська сила досі переважає.

Читайте також Atlantic Council: війна – дорога справа і росіяни це починають відчувати

По-друге, ціна звичайної чи ядерної війни проти Америки буде приголомшливою. За останні кілька років уряд США і незалежні аналітичні центри прораховували можливі сценарії війни: з Росією у Балтії, з Китаєм на Тайвані і в Південно-Китайському морі, з Іраном на Близькому Сході і КНДР на Корейському півострові. Результати були здебільшого похмурі. У більшості випадків експерти робили висновок, що війна може призвести до загибелі сотень тисяч військових і цивільних, до спалаху внутрішніх заворушень, економічної шкоди на мільярди доларів і обвалу світової економіки. Якщо ж звичайні конфлікти переростуть в ядерні, тоді кількість жертв доведеться рахувати мільйонами. Шкода для довкілля буде колосальною, а фінансові глобальні втрати будуть немислимими. В разі війни між США і Китаєм, китайський ВВП впаде на 25-35%, у той час як американський – на 5-10%, згідно з підрахунками RAND.

Оцінки сценаріїв війни між НАТО і Росією у країнах Балтії вказали на високу вірогідність, що звичайний конфлікт може привести до застосування тактичного ядерного озброєння. В такому разі кількість жертв буде вимірюватися мільйонами, а руйнації будуть нищівними. Всі ці небажані наслідки змушують Вашингтон, Москву, Пекін, Тегеран і навіть Пхеньян утримуватися від агресивних військових випадів. Подібна ситуація панувала у світі в часи Холодної війни. Тоді це змушувало Москву і Вашингтон виражати ворожнечу лише у формі нерегулярних опосередкованих конфліктів. Автор наголошує, що історія Холодної війни може дати корисний урок, як стримати ядерних суперників і боротися проти «зелених чоловічків».

УНІАН

10.09.2018

 

Фельгенгауер: Новий удар Кремля по Україні варто очікувати після запуску «Північного потоку–2»

Фельгенгауер: Якщо через бойові дії перекрити Європі газ, вони волати почнуть 

Маневри збройних сил РФ «Схід-2018» пов’язані з підготовкою Москви до регіональної війни, яка згодом може набути глобального характеру.

Таку думку в коментарі виданню «ГОРДОН» висловив російський військовий експерт Павло Фельгенгауер.

«Це не навчання, а маневри. Навчання проходять кожного року, а от маневрів не було жодного разу з 1981 року. На відміну від навчань, під час маневрів симулюють конфлікт. Тобто буде дві сторони, які протистоятимуть одна одній у повітрі, на морі й на землі. По суті, це унікальна штука. У 1981-му готувалися до війни з Америкою. Зараз – майже те ж саме, напевно. У РФ готуються до масштабної регіональної війни, яка може перерости у глобальну. Хочуть перевірити здатність військ до мобілізації, пересування тощо. Тобто це масована підготовка до високоймовірної війни», – зазначив співрозмовник.

За його словами, на відміну від військових навчань минулого року, цього разу збройні сили РФ зможуть залучити до маневрів ту кількість військовослужбовців, яку вважатимуть за потрібне.

Читайте також: Забудьте про Джавеліни: Стівен Бланк радить як захистити Україну від нападу Росії на морі

«Маневри пройдуть на Далекому Сході, оскільки там не буде обмежень. За Уралом обмеження ОБСЄ не діють. Минулого року під час навчань доводилося брехати про кількість військовослужбовців, які брали в них участь. А тут навпаки – можна вихвалятися, що їх дуже багато. Холодна війна на центрально-європейському фронті завжди поєднувалася з так званими проксі-війнами в Азії, Африці та Латинській Америці. Зараз проксі-війни йдуть у Сирії і на Донбасі. Багато чого буде залежати від запуску «Північного потоку – 2». Тоді вийде повністю вимкнути газ через Україну і воювати на її території. А поки не дуже повоюєш – якщо через бойові дії перекрити Європі газ, вони волати почнуть. Тож поки виходить проводити тільки обмежені операції», – резюмував Фельгенгауер.

Читайте також: Кремль реалізовує план захоплення України за кримським сценарієм

Міністр оборони Росії Сергій Шойгу заявив, що в навчаннях «Схід-2018» візьме участь приблизно 300 тис. військовослужбовців. Навчання стануть наймасштабнішими у РФ із 1981 року. Заходи пройдуть майже на всіх полігонах Центрального і Східного військових округів. У них також братимуть участь повітряно-десантні війська, Тихоокеанський і Північний флоти, зазначив він.

Читайте також: Дипломат розповів, чому Росія насправді напала на Україну

Міністр оборони РФ сказав, що загалом заплановано приблизно 15 спеціальних навчань із забезпечення військ, водночас президент країни Володимир Путін, який відвідає маневри, може оголосити раптову перевірку готовності військ.

28 серпня в НАТО заявили, що військові навчання РФ «Схід-2018» можуть бути відпрацюванням участі в масштабному конфлікті.

Читайте також: В Росії зізналися, на які міста України хочуть відправити війська Читайте більше тут: 

ZIK

11.09.2018

 

“Восток-2018” – класична військова показуха в дусі радянських часів

Сила в правді
Сьогодні у Росії розпочалися військові навчання “Восток-2018”. Їх намагаються розпропагувати як найбільші, наймасштабніші, найстрашніші для Заходу і т.п. Пам’ятаєте знамените: “А в чем сила, брат?”. І відповідь: “Сила в правде”.Правда в тому, що війни ХХІ століття не потребують масштабних маневрів, а є змаганням високотехнологічної зброї, яка об’єднана з інформаційно-розвідувальними системами. Тому “Восток-2018” є класичною показухою в дусі радянських часів, масштабність якої обумовлена “скудоумием” кремлівського керівництва та підпорядкованого йому генералітету.

Війни ХХІ століття не потребують масштабних маневрів, а є змаганням високотехнологічної зброї

Правда у тому, що у РФ, Китаю та Монголії, немає спільних структур військового планування та проведення операцій. Епізодичні, раз на чотири роки військові маневри на Далекому Сході не можна сприймати як повноцінний військовий союз – альтернативу НАТО.

Тому для китайців є чудова нагода вивчити безпосередньо на місцевості свої майбутні володіння. І це також правда. Результати засідання Державної Ради РФ з питань розвитку Далекого Сходу Росії, який був оголошений територією пріоритетного розвитку РФ на ХХІ століття, м’яко кажучи, невтішні з огляду на досягнення за останні 6 років. Більше 2 млн мігрантів з регіону із 6 мільйонним населенням, транспортні та економічні проблеми, незрівнянна із центральними регіонами бідність населення свідчать про перманентну кризу у цьому регіоні. Це визнає навіть “светлейший всея Руси” який розносив своїх “намісників” у регіоні під час згаданого засідання 10 вересня. Тому військові навчання такого масштабу мають очевидно “вдихнути життя” у регіон і завадити відтоку з нього розчарованих громадян. Як і переконати тих, хто вийшов на масштабні “пенсійні” протестні акції, що “враг не дремлет, поэтому не время товарищи, не время”.

Для китайців є чудова нагода вивчити безпосередньо на місцевості свої майбутні володіння

Масштабні військові маневри “випадково співпали” у часі зі Східним економічним форумом у Владивостоці. У ньому братимуть участь лідери РФ, Китаю, Південної Кореї та Японії. Хоча “сюрприз явно з бородою”, оскільки попередньо форум був спланований на 6-8 вересня. Тому правда в тому, що всі далекосхідні сусіди Росії у такий спосіб повинні зрозуміти її “залізні аргументи” “операції по примушенню” до співробітництва в економічній сфері.

Правда ще й у тому, що на навчання будуть стягнуті з усієї “необъятной” всі нові системи озброєння, розроблені в рамках нової Держпрограми розвитку ОВТ Росії. Але всі штучні екземпляри “Іскандерів” та “Калібрів”, “Армад” та Су-35 ми вже бачили. Хіба що з “Ярса” садануть “ядреной ракетой”. Побачимо…

Мене важко ошукати “військовою” показухою. Не будьте ошуканими і ви.

Олександр Поліщук, військовий дипломат, аналітик Фонду “Майдан закордонних справ”

Gazeta.UA
11.09.2018