Трамп “публічно відкинув” застороги розвідки його країни про російське втручання у вибори в США. “Він стояв на світовій арені та погоджувався з людиною, яка вбивала політичних дисидентів і втручалася у глобальну демократію багато разів”, – пише The Globe and Mail. Інші коментатори в ЗМІ США і Канади заявили, що “шоковані” діями Трампа, який віддав перевагу не своїй країні, а “диктатору-вбивці”.
CNBC
Трамп на зустрічі з Путіним просував власні, а не національні інтереси
Приголомшливі переговори президента США Дональда Трампа з російським лідером Володимиром Путіним легше зрозуміти, усвідомивши, що він “просував власні інтереси, а не інтереси Сполучених Штатів”, – пише Джон Гардвуд у колонці для CNBC. Він нагадує, що у Вашингтоні ведеться розслідування ймовірної змови його передвиборчого штабу з Росією.
Пропозицію Путіна щодо допиту 12 офіцерів ГРУ, яких підозрюють у США у втручанні у вибори, Трамп вважає прекрасною, тому що “росіяни поділяють його інтерес в дискредитації розслідування ФБР”, зазначає Гардвуд.
Погодившись з цією пропозицією, Трамп “прирівняв американську систему правосуддя до тієї, що існує у беззаконній автократії, чиї недавні злочини крім кампанії 2016 року включають у себе захоплення Криму і вбивство за допомогою нервово-паралітичної речовини на британській землі”, пише автор колонки.
The New Yorker
Зустріч Трампа і Путіна в Гельсінкі
Джошуа Яффа у публікації в The New Yorker пише, що був “шокований, але не здивований”, коли дивився прес-конференцію Путіна і Трампа за підсумками переговорів у Гельсінкі. “Не здивований, тому що вже протягом певного часу ясно, що Трамп відчуває, щонайменше, якусь автократичну заздрість до Путіна”, – зазначає Яффа.
На його думку, Трамп може “почуватися боржником Путіна або російської держави”. Журналіст при цьому “шокований” тим, що американський президент згоден з оцінками російського лідера, а не власної розвідки, з приводу ймовірного втручання Москви у президентські вибори в США. “Путін, напевно, летить до Москви щасливим – не тому, що він зробив щось майстерне або геніальне в Гельсінкі, а тому що просто виявився досить розумним, щоб розслабитися і вигравати одну партію за іншою”, – йдеться в публікації
The New Yorker.
The Atlantic
Кінець всіх ілюзій
Квінта Юречич у публікації The Atlantic називає “приголомшливими” кадри з Трампом, який стоїть поруч з “насмішкуватим Путіним”, який “наполягає на тому, що Росія не втручалася в його вибори”.
Ці слова Трампа повністю підтвердили “страхітливу байдужість президента до атаки на демократичне життя американського народу” та продемонстрували “його нездатність виконувати обов’язки на своєму посту”, пише видання.
“Так само, як Шарлоттсвіль (де торік сталися зіткнення прихильників і супротивників встановлення пам’ятника генералу-конфедерату Роберту Лі, – прим. ред.) зруйнував табу на те, щоб вважати президента таким, що симпатизує “білому супрематизму”, можливо, Гельсінкі дозволить коментаторам у мейнстрімних ЗМІ більш спокійно визнати небезпеку президентства Трампа на світовій арені”, йдеться в статті.
Time
Як Трамп здавався слабаком перед Путіним
Брайан Беннетт у Time Magazine нагадує, що Трамп у своєму житті найбільше боїться бути приниженим і прагне не показувати слабкості. “Але саміт з російським президентом Володимиром Путіним змусив Трампа пережити обидва приниження”, – пише Беннетт.
Він зазначає, що хоча лідери Росії та США зустрічалися на нейтральній території у Фінляндії, “Путін керував прес-конференцією після зустрічі, як ніби він був стороною-господарем”.
“Російський лідер говорив першим і сам викликав першого журналіста для того, щоб той поставив запитання. Трамп, який часто випинає груди, коли заходить до кімнати, просто стояв, поки Путін задавав тон бесіді”, – підсумовує The Time.
The Globe and Mail
Це була держзрада, Дональде Трамп. Ми всі це бачили
Професор і політичний коментатор Джаред Секстон у колонці для The Globe and Mail назвав зустріч Путіна і Трампа “темним днем американській історії”. “Американцям піднесли одну з найбільш жахливих картин, які тільки можна уявити: керівник США лизав черевики диктатору-вбивці”, – пише Секстон.
Професор зазначає, що американці “вже звикли” до такого фарсу від свого президента, але прес-конференція в понеділок “була зовсім іншим явищем”. Автор статті вважає, що Трамп “публічно відкинув” висновки розвідки його країни щодо російського втручання в президентські вибори в США і лише повторив твердження російського президента.
“Він стояв на світовій арені й погоджувався з людиною, яка вбивала політичних дисидентів і втручалася в глобальну демократію багато разів… Дональд Трамп допоміг іноземному противнику”, – закінчує автор публікації.
The Star
Дональд Трамп став міжнародним хуліганом
У редакційній статті The Star за підсумками саміту сказано, що хоча Трамп “бив по фундаменту міжнародного порядку” протягом кількох місяців, понеділок може виявитися днем, “коли він нарешті зміг його розламати”.
“Зіткнувшись з прямим запитанням про те, кому він вірить: американським розвідувальним агентствам, якими він керує, чи автократичному лідеру могутньої країни-суперника, Трамп ухилявся, а потім нарешті прийняв на віру заяви давнього ворога власної країни”, відзначає The Star.
На думку авторів публікації, Трамп веде кампанію зі “дестабілізації та подальшого руйнування традиційних альянсів США” та нинішніх міжнародних організацій.
The New York Times
Республіканці звинувачують Трампа в тому, що він став на бік Путіна, а демократи вимагають дій
Навіть з погляду членів своєї партії, Трамп, мабуть, зайшов у понеділок занадто далеко. Дивна прес-конференція президента Трампа з Путіним у Гельсінкі приголомшила республіканців в усьому ідеологічному спектрі так само, як і політичний апарат партії, залишивши їх у незавидній ситуації давати відповіді після того, як президент дискредитував свого директора національної розвідки, звинуватив як Сполучені Штати, так і Росію в погіршенні відносин між двома країнами і, здавалося б, погодився з Путіним у тому, що спеціальний прокурор Роберт С. Мюллер має почати співпрацювати з Росією.
Сенатор Джон Маккейн заявив, що “жоден попередній президент ніколи не принижувався перед тираном настільки огидно”. Ньют Ґінґріч, колишній спікер Палати представників і радник Трампа, оголосив прес-конференцію “найсерйознішою помилкою його президентства”. Мітт Ромні, кандидат у президенти від Республіканської партії 2012 року і нинішній кандидат у Сенат від штату Юта, назвав її “ганебною і згубною для наших демократичних принципів”.
Член Палати представників Пітер Кінг, республіканець від Нью-Йорка і колишній голова комітету Палати представників з національної безпеки, який захищав Трампа у зв`язку з розслідуванням щодо Росії, був не надто доброзичливим:
“Я розумію, що, по правді кажучи, президент щиро вважає, що може налагодити відносини з Росією, як Ніксон налагодив з Китаєм, — сказав Кінг в інтерв’ю, — а тонкість цієї справи вислизає від нього”. Принаймні один республіканець, сенатор Ренд Пол із Кентуккі, відхилився від загального сценарію і виступив на захист Трампа: “Я думаю, що це гарна ідея про взаємодію, і я не зовсім розумію всіх тих, хто божеволіє, критикуючи президента”.
The Washington Post
Момент зустрічі з Путіним закликав Трампа встати на захист Америки, але він вирішив схилитися
Коли історію президентства Дональда Трампа буде зрештою написано, 16 липня 2018 року буде в ній зазначено особливо. У цей день, коли обстановка вимагала демонстрації сили та рішучості від американського президента, Трамп запропонував натомість шанобливість, оборонну поведінку, ухильні відповіді та безвілля.
При цьому немислима спільна прес-конференція Трампа з президентом Росії Володимиром Путіним стоятиме особливо через її абсолютну епатажність і втрачені можливості. Можна тільки уявити задоволення Путіна тим, як все вийшло. Напади його країни на американську демократію посіяли внутрішні розбіжності і недовіру, налаштувавши американців проти американців.
Він спостерігав, як американо-європейський альянс опинився під величезною напругою через те, що президент США називає Європейський Союз ворогом. У понеділок Путін спостерігав, як Трамп кланяється йому, відповідно до вимог дипломатії, викладаючи публічні похвали і компліменти, замість жорсткої прямолінійної розмови. … Прес-конференція в понеділок стала наріжним каменем міжнародної поїздки Трампа, в якій за будь-якої можливості президент підривав союзників США в Європі, граючи за правилами з Путіним.
The Wall Street Journal
Трамп піддає сумніву висновки щодо втручання Росії у вибори 2016 року
Пан Трамп провів більшу частину прес-конференції в понеділок, нападаючи на власні Міністерство юстиції та Федеральне бюро розслідувань, описуючи розслідування щодо можливої змови своїх партнерів з Росією в її зусиллях втрутитися у вибори як “катастрофу для нашої країни”, яка підірвала відносини США з Москвою.
І він продовжував звинувачувати США, принаймні частково, в поганому стані цих відносин, стверджуючи, що США були “дурними”. Володимир Путін сказав, що вони обговорювали можливість запрошення слідчих Мюллера до Росії для допиту обвинувачених ними офіцерів, але додав, що очікує від США взаємної домовленості.
Пан Трамп зазначив з цього приводу: “Я думаю, що це чудова пропозиція”. Після прес-конференції Володимир Путін висміяв спроби пов’язати російсько-американські зв’язки з розслідуванням Мюллера. “Мені абсолютно ясно, що це використовується у внутрішній політичній боротьбі, і нічим пишатися американській демократії, яка використовує такі брудні методи в політичному суперництві”, — сказав він в інтерв’ю Крісу Воллесу на телеканалі Fox News.
112.UA