Всеукраїнська громадська організація «Українська Взаємодопомога» (створена у 2003 р. з метою захисту інтересів українських трудових міґрантів і еміґрантів та сприяння їхньому поверненню в Україну) започаткувала у 2008 році широкомасштабний Міжнародний культурно-суспільний проект – Естафета культур європейських народів «Серце Європи». Реалізація проекту відбувається за підтримки Міністерства закордонних справ України та представництв МГОУ «Четверта Хвиля» у європейських країнах.
Проект «Центр Європи» спрямований на консолідацію українських творчих сил за кордоном, в основному в європейських країнах, для спільної мети – духовно-культурного, соціально-економічного розвитку України.
Водночас передбачається співпраця на паритетних засадах із громадськими й державними організаціями країн перебування українців та з громадами національних меншин в Україні. Ця громадська ініціатива сприяє політиці Української держави щодо активного залучення українських закордонних громад до процесу націотворення й державотворення та консолідації українського суспільства.
Апробація ідеї проекту під попередньою назвою Естафета культур народів Карпато-Балканського реґіону «Центр Європи» (автор концепції Олександер Шокало) успішно відбулася 2002 року в Києві та Закарпатті за участю Товариства «Україна-Світ» та за підтримки Міністерства закордонних справ України й посольств європейських держав в Україні.
Ідею Естафети культур підтримали також державні чинники європейських країн та посольства України в цих державах, які запропонували проводити естафетні заходи ширше – в культурному просторі цілої Європи. Так утвердилась удосконалена концепція Естафети культур європейських народів «Серце Європи».
Естафета як вияв народної дипломатії бачиться дієвим засобом для задоволення передусім культурно-інформаційних, освітніх потреб українців за кордоном, національних меншин в Україні та культурного співтовариства народів Європи в цілому. У перспективі заходи мають стати важливою ланкою подальшого розвитку культурних, економічних, політичних зв’язків України з європейськими державами.
Українцям потрібно гордитися своєю причетністю до центрального положення в Європі, утверджувати свою європейськість словом і ділом. Адже ми не тільки велика нація, духовно-інтелектуальний, дбайливий народ, ми невід’ємна складова процесу загальноєвропейського культурного розвитку. І навіть наявність на нашій території (в селі Ділове на Закарпатті) географічного знаку «Центр Європи» підтверджує наше центральноєвропейське положення й зобов’язує нас до гідного життя на своїй рідній землі.
Естафета культур європейських народів «Серце Європи» – динамічна модель взаєморозуміння, взаємодії європейських народів на засаді творення національних культур та продуктивних господарських інтересів. Смислом людського життя є духовна наповненість серця, що є суттю самої людини. Серцем людина тяжіє до свого рідного – землі, сім’ї, народу, мови.
В серці поєднуються людяність і патріотизм. У кожному серці живе часточка рідної країни. Шляхи від людини до людини, від народу до народу пролягають через серця.
Духовний орієнтир серця – провідна сила української й загальноєвропейської соборності. Ми визначаємо своє майбутнє в нинішні миті творчого натхнення, яке пульсує в наших серцях. У недалекому майбутньому духовна сила людських сердець формуватиме лад в Українському світі, налагоджуватиме взаємодію національних культур у Європейському культурно-цивілізаційному просторі.
Згідно з концепцією Міжнародного культурно-суспільного проекту «Серце Європи», щорічно проводитимуться заходи, які переходитимуть із країни в країну. 2008 року в рамках проекту відбувся Міжнародний пленер українських художників та фотохудожників із закордону «Серце Європи», присвячений Міжнародному дню захисту дітей. (Пленер проводився з 1 по 10 червня в с. Вишка й довколишніх селах Великоберезнянського району Закарпатської області, де сходяться кордони України, Словаччини, Польщі). Учасники пленеру – художники й фотохудожники з України, Молдови й Придністров’я, Словаччини, Австрії, Польщі. Вони показали свій високий мистецький рівень, а також провели майстер-класи з обдарованими дітьми.
Одним із завдань проекту є пошук і підтримка талановитих дітей, тому нашими ціннісними орієнтирами є радість, щастя дітей, яким творити щасливе майбутнє своїх країн. Цей мистецький захід засвідчив жвавий розвиток творчого діалогу між національними культурами. Пленер проведено за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ України, меценатів та організаційного й інформаційного сприяння Міжнародної громадської організації українців «Четверта Хвиля».
Інформаційні спонсори пленеру: Українське національне інформаційне агентство (Укрінформ), Українська світова інформаційна мережа (УСІМ) при МГОУ «Четверта Хвиля», Всеукраїнський культурологічний тижневик «Слово Просвіти», Науково-популярний журнал «Український Світ», Українська щотижнева газета «Культура і життя», ЗМІ Закарпаття та сусідніх країн. Захід широко висвітлено в друкованих і електронних ЗМІ та на радіо.
Подальші щорічні заходи Міжнародного культурно-суспільного проекту – Естафета культур європейських народів «Серце Європи» заплановано провести в Австрії, Німеччині, Словаччині, Чехії, Польщі, країнах Балтії й інших країнах.
За результатами культурно-мистецьких заходів, зокрема пленерів, проводитимуться виставки. Також ВГО «Українська Взаємодопомога» та МГОУ «Четверта Хвиля» зініціювали створення в столиці України Галереї сучасного українського мистецтва у світі (Галерея СУМУС). Необхідність такої галереї якраз на часі – в ній мають бути зібрані твори розпорошених по світу українських художників, переважно молодих і перспективних талантів.
Міжкультурний діалог через серце оберігає національні культури від втрат самобутності та глобалізаційної нівеляції, він породжує життєве середовище гармонійного розвитку і взаємодії культур на основі моральних і естетичних цінностей духовної традиції європейських народів. Естафета культур європейських народів «Серце Європи» покликана стати святом нашого духовного єднання – людяності й патріотизму, закорінених у чистих людських серцях.
Автор Концепції – Олександер Шокало,
письменник, культурософ,
голова ВГО «Українська Взаємодопомога»