Головна > Фото > Озера України: Шацькі озера. Світязь (Волинь)

Озера України: Шацькі озера. Світязь (Волинь)

Шацькі озера — група з понад 30 озер у північно-західній частині Шацького району Волинської області, у межиріччі Прип’яті й Західного Бугу, поблизу смт Шацьк. Шацькі озера розташовані серед лісових масивів, де побудовано багато санаторіїв і таборів відпочинку. Для охорони рідкісних природних комплексів у районі Шацьких озер у 1983 році створено Шацький національний природний парк (площа 32 500 га).

Територія, на якій розташовані озера, називається Шацьким поозер’ям. Найбільші з Шацьких озер:

Світязь (пл. 27,5 км², друга за розміром природна водойма в Україні після озера Ялпуг),
Пулемецьке (пл. 16,3 км²),
Луки (пл. 6,8 км²),
Люцимир (пл. 4,3 км²),
Остров’янське (пл. 2,5 км²),
Кримне (пл. 1,44 км²),
Пісочне (пл. 1,86 км²).

Шацьке поозер’я являє собою зандрову рівнину в межах Поліської низовини. Центральна його частина характеризується поширенням озерних карстових улоговин, які утворилися у крейдових відкладах. Озера, що лежать серед болотних ландшафтів, утворилися внаслідок нагромадження алювію і підвищення рівня ґрунтових вод, за умов незначного похилу території й відсутності постійного стоку.

Береги Шацьких озер низькі, улогі, складені піщаним, піщано-гальковим і біогенним матеріалами; є заболочені ділянки.

У 60 – 70-і роки ХХ ст. на цій території інтенсивно проводилися осушувальні меліорації.

Пісочне озеро

Пулемецьке озеро

Озеро Люцимир

 

Озеро Світязь

Сві́тязь (Сви́тязь, Світязьке озеро) — найглибше озеро в Україні. Розташоване в межах Шацького району Волинської області. Належить до групи Шацьких озер, що у межиріччі Прип’яті й Західного Бугу, поблизу смт Шацьк, на території Шацького національного природного парку (Волинське Полісся).

Берегова лінія протяжністю понад 30 км заросла комишами, очеретом та осокою. Поблизу берегів вода частково вкрита ряскою й лататтям. Самі береги окреслені нечітко — піски, крейдяний мергель і вапняки надають їм своєрідності й неповторності. Сосни з березами, грабами, дубами подекуди підступають до самої води. Вздовж берегів іноді трапляються галька і валуни, окремі ділянки заболочені. Є затоки — найбільші Бужня і Лука.

Озеро багате бентосом, рибою (вугор, лящ, окунь, щука, сом), водоплавними птахами; умови сприяють розведенню хутрового звіра.

На Світязі випадає за рік у середньому 543 мм опадів. Найдощовішого 1974 року тут випало 843,6 мм опадів. Живиться Світязь переважно підземними та атмосферними водами.