Головна > Блоґи > СКІЛЬКИ ТРЕБА ДАТИ, ЩОБ НЕ КРАЛИ? МАБУТЬ, ДАТИ ПО РУКАХ…

СКІЛЬКИ ТРЕБА ДАТИ, ЩОБ НЕ КРАЛИ? МАБУТЬ, ДАТИ ПО РУКАХ…

Гучну заяву зробив  «гучний» фігурант кримінальної справи. Це колишній глава Державної фіскальної служби України Роман Насіров, тобто головний податківець держави.

Між іншим, наш земляк, народився у 1979 році в Чернігові. Обіймав чимало серйозних посад, був депутатом Верховної Ради нинішнього скликання від Блоку Петра Порошенка і склав мандат у зв’язку з призначенням у травні 2015 року головою ДФС.

2 березня 2017 року Національне антикорупційне бюро затримало Насірова, пред’явивши йому підозру в серйозному злочині. Утім уже за два тижні він вийшов під заставу в 100 мільйонів гривень, яку внесли його дружина і тесть. Від посади Насіров був відсторонений практично одразу ж, правда, увесь цей час добивається поновлення на ній і, звичайно ж, відкидає всі звинувачення у злочині. А звинувачує НАБУ Насірова у зловживанні владою і службовим становищем, що призвело до збитків на суму приблизно 2 млрд грн. За даними слідства, на посаді керівника ДФС він ухвалював рішення в інтересах позафракційного депутата Олександра Онищенка, щодо якого розслідують провадження за підозрою в махінаціях із газом.  Справу вже передано до суду.
Але поки  Насіров є юридично не засудженим, вільним громадянином, він  має і гарантоване Конституцією право на свободу слова. Чим і користується.

Між іншим, Насіров недавно заявив, що також подумує наступного року балотуватися в президенти України. Якщо, звісно, не засудять. Чи навпаки — засудять, а потім виправдають: доволі виграшна ситуація для балотування у нас. І взагалі — враження, що на президента балотуватимуться всі, кому не лінь.

Але зараз про інше. Недавно в ефірі телеканалу «112 Україна» Роман Насіров подав свій рецепт боротьби з корупцією в Україні. Прямо скажемо — не новий. Це підвищення зарплати посадовцям, тоді, мовляв, не крастимуть. Новими є хіба що цифри, озвучені Насіровим. Чого вже тут «дрібнитися» на якісь подачки у 20 — 30 тисяч гривень. Насіров заявив, що зарплату депутатам парламенту треба встановити в розмірі 20 — 30 тисяч ДОЛАРІВ, міністрам — 50 тисяч, теж доларів. Давайте перемножимо при нашому черговому падінні національної валюти — гривні, коли долар  став уже коштувати понад 28 гривень. Отже, 30 тисяч доларів — це 840 тисяч гривень, 50 тисяч — це 1 мільйон 400  тисяч гривень. Це божевільні суми в країні, де переважна більшість громадян — на межі чи й за межею злиднів, де навіть офіційну зарплату нам «малюють» десь у 7 тисяч гривень, при тому, що відсотків 80 громадян і близько не бачать такої зарплати. А навіть якщо хтось і бачить, то порівняйте 7 тисяч і 1 мільйон 400 тисяч!

А головне — справа тут навіть не в самих сумах: 30 тисяч гривень отримуватиме депутат і міністр, 300 тисяч, мільйон чи 5 мільйонів. Справа в тім, що це абсолютно хибна філософія — «Дамо більше, тоді не крастиме».

Це дурість, підтверджена віками й тисячоліттями. Між тим, така філософія доволі живуча. Починаючи з колишніх колгоспних зборів, де затюкані селяни часто обирали того-таки старого голову колгоспу, добре знаючи, що той злодюга. Міркували примітивно: «Цей уже накрав, а обери нового — теж почне красти».

Та ще  не накрав, тобто не накрався! Людська природа така, що жадоба в злодія безмежна. Практично не бувало ще такого, щоб злодюга сказав: «Оце все, досить, до середи краду, а з четверга починаю жити чесно». Цьому нема кінця-краю, а народонаселенню просто інколи важко уявити запити злодіїв, те, як вони ростуть. Здавалося б, накрав уже, і з собою на той світ не забереш, міркують простаки. Але злодію важливий не той, а цей світ. А простаки просто не можуть уявити, що злодію захочеться пити все дорожче шампанське, а потім захочеться купати своїх повій у ванні з шампанським. І так далі…

Коли глава держави вступив на посаду, мав одну службову резиденцію, потім дві, три, потім сім. Це про нашу українську дійсність, не називаючи прізвищ. І про це відкрито говорили засоби інформації. А люд наш дивувався — нащо сім резиденцій, нащо стільки літаків? Нащо депутату чи міністру годинник на руці за 50 тисяч доларів?

Злодії, хабарники, а це злодії-посадовці на державній службі, перестають красти зовсім не від підвищення зарплат, а від кари закону, від нетерпимості суспільства до злодюг. А не від «підмазування» посадовців усе новими грошима, за кошт того ж таки народу.
   

Петро АНТОНЕНКО, редактор газети «Світ-інфо», Чернігів.