Ялпу́г, або Ялпух — озеро лиманного типу, найбільше природне озеро в Україні. Розміщене у Болградському, Ізмаїльському і Ренійському районах Одеської області. На північному березі Ялпуга, біля гирла річки Ялпуг, лежить місто Болград. Озеро Ялпуг сполучається з Дунаєм через озеро Кугурлуй. Підземні джерела озера розташовані в селі Ялпуг у Молдові.
Довжина 39 км, ширина до 15 км, площа 149 км², середня глибина близько 2 м, максимальна — 5,5 м. Улоговина видовженої форми. Східний та західний береги переважно підвищені, розчленовані яругами, південні — піщані, крайня північна ділянка узбережжя заболочена та поросла очеретом.
Температура води влітку +24 — +25 °C; взимку озеро замерзає, льодовий режим нестійкий.
Мінералізація води до 1-1,5 г/л. Дно вкрите темно-сірим, на півночі — чорним сірководневим мулом, на мілководді — піщане.
Водне живлення озера здійснюється головним чином внаслідок водообміну з озером Кугурлуй, з яким воно сполучене протокою у південній частині. З півночі впадає річка Ялпуг, з північного сходу підходить невелика річка Карасулак, що впадає в озеро біля селища Криничне (Болградський район), а в районі села Тополине в озеро впадає річка Минзул. В наш час вплив річок на водний баланс озера практично незначний, оскільки через істотне зарегулювання, стік вод з річок до озера практично припинився. Також деякий вплив на водний баланс має стік дощових вод по системі яруг, що сходяться до Ялпуга.
Береги поросли очеретом і рогозом, в озері поширені водорості та інша водяна рослинність. У північній частині водойма заростає переважно очеретом, а на півдні ростуть сусак, схеноплектус озерний та інші. Водна рослинність займає 24 % загальної площі озера. На занурену (підводну) рослинність озеро бідне.
Ялпуг у природному стані — багата на іхтіофауну водойма (до 40 видів риб), є численні раки.