Головна > Люди > Подвижники > Італія величає Миколу Гоголя – українця зі світовим ім’ям

Італія величає Миколу Гоголя – українця зі світовим ім’ям

Пам’ятник Миколі Гоголю в Римі, на Алеї артистів у парку Вілла Боргезе.

 

Італія посідає особливе місце в житті Гоголя. Тут він жив з 1837 по 1846 рік, творив шедеври «Тарас Бульба» й «Шинель», тут майже повністю написав свій роман «Мертві душі». Письменник уважав цю країну своєю другою батьківщиною. 200-літній ювілей письменника з великим розмахом відзначили у Римі.

1 квітня в столичному італійському університеті «Сап’єнца» відбувся семінар, присвячений основним віхам творчого шляху письменника і, звичайно, римському періодові його життя.

3 квітня відбулася церемонія покладання квіти до будинку, у якому мешкав письменник, в самому серці Вічного Міста. Українські та російські громадські організації принесли квіти до пам’ятника Гоголю на Алеї артистів у парку Вілла Боргезе, провели читання творів письменника, співали українських пісень, осмислювали його життя та творчість.

Останнім часом культурні заходи, присвячені Україні, стали частими на Капітолійському пагорбі у Римі (зокрема, тут проведено кілька конференцій, присвячених Голодомору). Це наслідок плідної співпраці Посольства України в Італійській Республіці з мерією міста Рим. От і 5 травня в давніх стінах Капітолію звучала українська мова, згадувалося славетне ім’я сина українського народу на конференції „Гоголь і його час: на відстані 200 років”.

Гоголь цікавить дослідників, знаходить нових шанувальників серед читачів. Вивчення творчості письменника і мислителя спрямоване саме на пошук істинного шляху і тому провокує гарячі дискусії. У заході взяли участь провідні науковці та дослідники творчості Миколи Гоголя в Італії, зокрема професор Оксана Пахльовська та Ванда Гасперович (Римський університет „Ла Сап’єнца”).

Запрошений за сприяння Посольства України при Ватикані професор Едвард Фарруджа (Папський східний університет) окреслив релігійний аспект творчості письменника.

Журналіст та письменниця Валентина Виноградова представила свою книгу, присвячену італійським адресам проживання Миколи Гоголя.
У виступах акцентувалося на різних аспектах спадщини Гоголя для української, російської, світової літератур. Та Гоголь залишатиметься Гоголем. Він справив величезний вплив на становлення української національної свідомості.

З доповідями виступили голови Культурної асоціації „Оріана” Марія Беднарчук та Віра Хижа. Прозвучали уривки із творів Гоголя італійською мовою, українські народні пісні, які записував геній в рідній Україні.

6 травня відбулася перша церемонія нагородження премією імені Миколи Гоголя, заснованої фондом Бориса Єльцина. Одним з її лауреатів став літературознавець Юрій Манн, автор численних робіт про письменника, зокрема “Поетика Гоголя” та “Життя Гоголя”. Професор Римського університету “Ла Сап’єнца” Ріта Джуліані й перекладач Ганна Ямпольська одержали нагороди за книгу “Гоголь у Римі”. Ще одна премія вручена лінгвістові Алессандро Романо, який переклав італійською повість “Рим”.

Маріанна Сороневич
Рим