Головна > Аудіо > Всеукраїнський культурно-мистецький проект «Україна співає «Кобзаря»

Всеукраїнський культурно-мистецький проект «Україна співає «Кобзаря»

Всеукраїнський культурно-мистецький проект «Україна співає «Кобзаря»перший масштабний запис провідними хорами з цілої України 110 хороспівів 85 композиторів на поезію Тараса Шевченка на основі унікального Зібрання хорових творів у семи томах «Тарас Шевченко. Пісенний «Кобзар» Хорова Шевченкіана».

Це перше найповніше, цілісне зібрання хорової Шевченкіани уклав Павло Іванович Муравський (1914–2014) – великий український хоровий дириґент і педагог, легенда хорового мистецтва й цілої музичної культури ХХ–ХХІ століть, народний артист України, професор Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського, почесний академік Національної академії мистецтв України, лауреат Державної премії України імені Т. Г. Шевченка (1979), Герой України (2009).

Завдяки першому в історії цілісному нотному зібранню й записові хорової Шевченкіани стане доступний широкому загалові майже весь співаний «Кобзар».

Шевченків поетично-пісенний феномен – неповторне явище у світовій поезії й музиці. Тарас Шевченко – єдиний поет у Світі, переважна частина поетичної спадщини якого живе у співі. На «Кобзар», у якому всього 237 поетичних творів, написано понад 300 авторських хорових творів і записано близько 100 народних хорових пісень. У цілому на Шевченкову поезію написано понад 3 000 музичних творів: композиторських інтерпретацій різних форм і жанрів від солоспівів до хороспівів, кантат, симфоній, опер, ораторій, балетів. Хороспіви, солоспіви й вокально-симфонічні твори на поезію Тараса Шевченка – надзвичайно багата й маловивчена сфера Шевченкіани та всього українського музичного мистецтва.

До Зібрання хорових творів у семи томах «Тарас Шевченко. Пісенний «Кобзар». Хорова Шевченкіана» дібрано 278 творів 121 композитора й шести аранжувальників та 12 народних пісень. У переважній більшості вони досі лишалися маловідомі й навіть невідомі багатьом виконавцям і шанувальникам хорового співу. Чимало хорових творів на основі Шевченкової поезії стали бібліографічними раритетами, й їх важко знайти. Ці пісенні коштовності П. Муравський збирав і плекав упродовж усього свого життя й уклав у цілісне зібрання. Він почав збирати хорову Шевченкіану ще з 30-х років ХХ століття, переписуючи ноти. Наприклад, його власноручна копія хору П. Чайковського «Навгороді коло броду» датована 14.VІІ.1938 р.

Таке багатство співаної поезії «Кобзаря» досі лишалося маловідоме й навіть невідоме виконавцям і шанувальникам хорового співу. Чимало хорових творів на основі Шевченкової поезії стали бібліографічними раритетами, й їх важко знайти. Ці пісенні коштовності П. Муравський збирав і плекав упродовж усього свого життя й уклав у цілісне зібрання.

«Пісенний «Кобзар» унікальний тим, що в ньому системно зібрано в основному всю хорову Шевченкіану, скомпоновану від середини ХІХ до початку ХХІ ст. Визначальна особливість цього унікального зібрання хорової Шевченкіани – його практична цінність, бо нотний матеріал опрацьовували для впровадження в сучасну музичну педагогіку й концертно-виконавську діяльність сам маестро П. І. Муравський і представники його хорової школи.
Редакційну підготовку нотного зібрання «Тарас Шевченко. Пісенний «Кобзар» здійснюємо на громадських засадах, а видаємо за доброчинної підтримки.

Твори для запису й виконавців добирає експертна рада при Благодійному фонді «Хорова школа Павла Муравського». Записують хорову Шевченкіану на благодійних засадах хорові колективи України під керівництвом учнів і послідовників П. І. Муравського. Так цілісно реалізовуємо видавничу й аудіовізуальну складові Всеукраїнського мистецького проекту «Україна співає «Кобзаря».

Благодійний фонд «Хорова школа Павла Муравського» здійснює Всеукраїнський культурно-мистецький проект «Україна співає «Кобзаря» за фінансової підтримки добродія О. Г. Шпака, Міністерства культури України, Президентського фонду Леоніда Кучми «Україна», Світового Конґресу Українців та за інформаційної підтримки Міжнародної громадської організації українців «Четверта Хвиля».

Ще у 2010 р. Президентський фонд Леоніда Кучми «Україна» профінансував випуск першого музичного аудіоальбому під назвою «Пісенний «Кобзар». Дириґує Павло Муравський». Цим еталонним музичним альбомом з трьох компакт-дисків започатковано аудіовидання хорової Шевченкіани з задуманої П. І. Муравським серії «Тарас Шевченко. Пісенний «Кобзар».

У 2014–2016 роках Благодійний фонд «Хорова школа Павла Муравського», за фінансової підтримки добродія О. Г. Шпака, випустив у світ 1, 2, 3 томи укладеного П. І. Муравським Зібрання хорових творів у семи томах «Тарас Шевченко. Пісенний «Кобзар». Хорова Шевченкіана».

У 2017 р. Благодійний фонд «Хорова школа Павла Муравського», за фінансової підтримки Міністерства культури України, випустив у світ Перший музичний аудіоальбом «Тарас Шевченко. «Пісенний «Кобзар» (a cappella), записаний на основі 1–3 томів Зібрання хорових творів у семи томах «Тарас Шевченко. Пісенний «Кобзар». Хорова Шевченкіана».

У 2017 р. на замовлення Президентського фонду «Україна» перевидано 1-й том  Зібрання хорових творів у семи томах «Тарас Шевченко. Пісенний «Кобзар». Хорова Шевченкіана» та книжку методики акапельного хорового співу «Павло Муравський. Моя хорова школа». У 2018 р. на замовлення Фонду «Україна» перевидано Перший музичний аудіоальбом «Тарас Шевченко. «Пісенний «Кобзар» (a cappella). Усі ці видання Фонд “Україна” передав сільським бібліотекам.

У 2017 р. на замовлення Світового Конґресу Українців перевидано 1, 2, 3 томи Зібрання хорових творів у семи томах «Тарас Шевченко. Пісенний «Кобзар». Хорова Шевченкіана» та книжку методики акапельного хорового співу «Павло Муравський. Моя хорова школа». У 2018 р. на замовлення СКУ перевидано Перший музичний аудіоальбом «Тарас Шевченко. «Пісенний «Кобзар» (a cappella), записаний на основі трьох акапельних томів. Усі ці видання СКУ передав українським культурно-освітнім осередкам за кордоном.

Міжнародна громадська організація українців «Четверта Хвиля» здійснює інформаційну підтримку й популяризацію проекту «Україна співає «Кобзаря» на своєму сайті.

Цей благодійний проект не має комерційної мети. Нотне видання «Тарас Шевченко. Пісенний «Кобзар» та записана на його основі хорова Шевченкіана передбачені для безкоштовного поширення в середніх та вищих музичних навчальних закладах, школах мистецтв і загальноосвітніх школах, бібліотеках та українських культурно-освітніх осередках за кордоном.

Обсяг аудіо видання «Пісенний «Кобзар» – три музичні альбоми по три CD в кожному. До Першого альбому дібрано твори a cappella; до Другого – твори з інструментальним супроводом; до Третього – твори великої форми з симфонічним оркестром. Аудіозаписи здійснюємо паралельно з підготовкою й випуском у світ томів нотного видання. Вже видано 1, 2, 3 томи та записано й видано Перший аудіоальбом (твори a cappella). Підготовлено до друку 4, 5, 6, 7 томи; записано Третій аудіоальбом (твори великої форми з симфонічним оркестром); записуємо Другий аудіоальбом (твори з інструментальним супроводом). Весь проект (нотне видання, аудіо запис і аудіо видання) завершуємо у 2018 році.

Завдяки першому цілісному, системному нотному зібранню й записові хорової Шевченкіани стане доступний широкому загалові майже весь співаний «Кобзар», що витончить, поглибить сприйняття геніальної Шевченкової поезії. Це комплексне мистецьке зібрання надолужить брак нотних видань і записів академічної музики та сприятиме розвиткові музичної культури молодого покоління й суспільства в цілому.

Неоціненні скарби «Пісенного «Кобзаря» збагатять програми навчальних, професійних і самодіяльних хорових колективів. Високомистецьке хорове озвучення проникливої Шевченкової поезії пробуджуватиме в дітей, молоді й дорослих духовне прагнення в житті, надихатиме на любов до рідної землі, родини, народу та спонукатиме до особистого й національного самопізнання й самоусвідомлення, до моральної зрілості й культурного саморозвитку.

Звучання «Пісенного «Кобзаря» сприятиме посиленню інтересу до глибинної Шевченкової поезії й хорового співу як базового мистецтва в українській культурі та їх популяризації в Україні й Світі.

О. А. Шокало, шевченкознавець,
автор ідеї видань і керівник проекту

 

 


Данило Бойченко (1899–1981). Ой маю, маю я оченята

Виконує Хор Вінницького училища культури і мистецтв імені М. Д. Леонтовича.
Дириґент Ольга Бабошина. Солістка Катерина Кушнір. Запис 2017 р.

Костянтин Семенов (1921–2013). Над Дніпровою сагою
Виконує Академічний міський камерний хор «Вінниця». Дириґент Віталій Газінський. Запис 2017 р.

Геннадій Білявський (1964). Пророк
Виконує Академічний міський камерний хор «Вінниця». Дириґент Віталій Газінський. Солістка Олена Гончар. Запис 2017 р.

Віктор Камінський (1953). Ой чого ти почорніло…
Виконує Студентський хор Львівської національної музичної академії імені М. В. Лисенка. Дириґент Ігор Даньковський. Запис 2017 р.

Ярослав Смеречанський (1909–2002). Тече вода… (Думка)
Виконує Чоловічий хор «Боян Дрогобицький». Дириґент Петро Гушоватий. Запис 2017 р.

Встає хмара з-за лиману (З поеми «Тарасова ніч»). Музика народна.
Аранжування Віктора Захарченка (1938) й Федора Ущаповського (1950)
Виконує Народна хорова капела «Діброва» імені Павла Муравського Піщанського РБК Вінницької області. Дириґент Федір Ущаповський. Солістка Мар’яна Слюсар. Запис 2017 р.