Головна > Культура > Виховання й Освіта > Світове українство в цивілізаційному поступі

Світове українство в цивілізаційному поступі

Світове українство як феномен і промотор багатьох цивілізаційних проектів викликає дедалі більше зацікавлення в різних країнах.

Нині скрізь уже знають, що такі творці космічного прогресу, як Микола Кибальчич, Юрій Кондратюк, Сергій Корольов, Валентин Глушко, Володимир Челомей — українського походження. Таке ж коріння — у видатного механіка ХХ століття Степана Тимошенка, не менш відомого авіаконструктора Ігоря Сікорського. А скільки майстрів пера, пензля й сцени тепер постали перед світом як українці — Микола Гоголь, Антон Чехов, Ілля Репін, Іван Козловський, Марія Заньковецька…

Дивується світ і майстерності українських хліборобів, котрі не тільки перетворили свою рідну землю на житницю Європи, а й освоїли величезні степові простори за Уралом, де постають регіони з компактним розселенням наших земляків, які іменуються як Сіра чи Зелена Україна. А в колишніх північноамериканських преріях ви також можете зустріти назви українських сіл і міст.

Якраз з метою глибшого вивчення нашої діаспори в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка вже кілька років діє освітня програма «Світове українство в цивілізаційному поступі», студенти якої, поряд з оволодінням повним комплексом знань класичного історика, особливу увагу приділяють дисциплінам про зародження й розвиток еміграційних процесів з України в різні країни, роль наших земляків у розвитку тих чи інших держав, де вони досягають не тільки успіхів у сучасних пріоритетних наукових розробках, а й добиваються і високих посад у владі.

Наші студенти вже з першого курсу беруть регулярну участь у різних міжнародних конференціях, презентаціях нових видань про діаспору. Наприклад, нещодавно вони в інтернет-просторі оцінювали книгу Галини Кравчук з Вінніпега «У чужій далекій стороні» — про історію переселення українців до провінції Манітоба. До 100-річчя від дня народження видатного українського мецената Петра Яцика, наші студенти розповідали про свою участь у Конкурсі української мови, який носить ім’я цього патріота.

Наступна подія — спеціальна урочиста онлайн-академія, яка присвячується 100-річчю від дня народження відомого українського адвоката з Торонто, уродженця Львівщини Володимира-Юрія Даниліва: він був, до речі, ініціатором створення Міжнародної комісії юристів, яка ще в 1988 році визнала Голодомор 1932-1933 років злочином проти українського народу.

Особливістю вказаної освітньої програми є те, що поряд з опануванням історії діаспори студенти глибоко вивчають іноземні мови, що важливо, скажімо, для роботи в дипломатичних представництвах України за кордоном.

Володимир СЕРГІЙЧУК, завідувач кафедри історії світового українства Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктор історичних наук, професор
Голос України
21.07.2021

Джерело:
http://www.golos.com.ua/article/348820