Український письменник Ярослав Миколайович Орос працює над відродженням шляху до першоджерел українства. Орос відомий як автор книжок «Заповіти білих горватів», «Змагання катів», «Чотирикутна зірка. Арійські притчі», «Кощуни. Хроніки волхва», «Модуль Яфета», «Яфет і Хам», «Триликий Ной», «Дримба», «Витівки Ярґа», «Чара». Символом людського доброчинства став новий роман «Чиненик» – шлях, прокладений людьми в горах.
Роман-спогад Ярослава Ороса
Новий роман Ярослава Ороса «Чиненик» (2021) – це вербальна картина його молодості, спогад про становлення як письменника, вдячність своїм навчителям, пам’ять про побратимів по духу та перу, алегорія історичного шляху народу України. Автор у творі, написаному карпатською гутіркою, залишається вірний власній літературній темі орійства та боккаччівського стилю змалювання любовних сцен…
Роман-спогад складається з трьох частин з фізіологічними назвами, де згадується період суспільних настроїв у країні під час Чорнобиля і Майдану. Це своєрідний тлумачний словник не тільки з історіософії, а й з українознавства та людинознавства.
Головний герой роману, вочевидь, є прототипом автора, а персонажі – упізнавано – друзями письменника. Одних Ярослав Орос цитує – вкраплює у текст поезію, інших, надавши чудернацькі імена, зводить сюжетною лінією.
Автор і свою поезію вмонтовує до тексту. Також на сторінках роману зустрічається підкріплення думки віршами Тараса Шевченка. І це не сліпе ідолопоклонство, а необхідність наративу, оскільки вдача Пророка України була оголена в романі, як є.
У творі автор застосовує засоби казки, де образ одухотвореної цятки перетікає з попередньої його книжки «Витівки Ярґа»; або жанр фентезі, щоб головний герой, реінкарнований, міг вільно подорожувати у просторі й часі. Інакше й не було б канви роману-спогаду.
Критичне мислення письменника в романі означене невизнанням головним героєм авторитетів відомих політиків, письменників, журналістів, чиновників, а надто духовенства. Власне, твір і присвячений утвердженню образу чесної, непідкупної Людини, патріота України: «Отоді Ольґерду стало зрозуміло, що тодішнє постколоніальне суспільство не годне докорінно мінятись, прибирати сучасних ознак. Укрзагал, прибитий віками й розшматований загребущими сусідами, розгублено метався з крайнощі в крайність, аби втриматись хоч якось на плаву, не канути знову ж у безвість, на припасоване воріженьками дно» («Чиненик», с.139).
Роман-спогад Ярослава Ороса «Чиненик» розрахований на читача-інтелектуала, здатного до аналізування фактів минулого й сьогодення.
Наталя Куліш
З питань придбання книжок Ярослава Ороса звертатися за телефоном: 066 003 24 50