Темна тріада особи
в романі Володимира Даниленка
«Ніч із профілем жінки»
У романі Володимира Даниленка «Ніч із профілем жінки», що вийшов у видавництві «Академія», вистачає матеріалу для психоаналізу, та мене зацікавили в ньому персонажі, в яких простежується те, про що зараз говорять психологи всього Світу. Я маю на увазі темну тріаду особистості, у характері якої органічно поєднуються три основні риси: нарцисизм, макіавеллізм і психопатія.
У людини з темною тріадою домінує одна з трьох рис, а дві інші її доповнюють. Нарцисизм і психопатія мають одну основу, яка по-різному проявляється. Нарциси і психопати – ніби рідні брати. У них немає емпатії, совісті, вони ні до кого не прив’язуються, не здатні любити, відчувати біль інших людей, вони брехливі й жорстокі. Тільки садизм у нарциса проявляється на рівні морального насильства, а психопат схильний і до моральної, і до фізичної агресії. Якщо нарцис постійно переживає тривогу і боїться втратити свій нарцисичний ресурс, до якого відносить людей, біля яких він підживлюється позитивними і негативними емоціями, грошима, зв’язками, соціальним статусом, то в психопата немає почуття тривоги, і в цьому його найбільша небезпека. Нарцис не стане вбивати або калічити людину, бо боїться відповідальності, а психопат в пориві люті може це зробити. Крім того, нарцис постійно потребує захоплення і підтримки своєї публічної грандіозності. Водночас і в нарциса, і в психопата є ознаки макіавеллізму, тобто схильність до маніпуляцій іншими людьми заради вигоди. Цю рису психологи назвали на честь італійського філософа і державного діяча Нікколо Макіавеллі, що в своїх філософських трактатах дає «злі поради тиранам, щоб допомогти їм утримати владу». Якщо в характері людини домінує злісний нарцисизм, то в неї автоматично є і макіавеллізм і психопатія, а в психопата є нарцисичні риси.
Розглянемо, як це проявляється в романі «Ніч із профілем жінки». Грандіозним нарцисом у романі є образ панни, що ніяк не може скласти собі ціни і вийти заміж. Через свою нарцисичну природу вона не може до когось прив’язатися й полюбити, тому залишається самотньою. Жінка маніпулює почуттями чоловіків, висуває їм завищені вимоги, знаючи, що вони їх ніколи не виконають, вона боїться, що в шлюбі стане залежною від чоловіка і втратить контроль над своїм життям. Нарциска нудна сама і їй швидко набридають і стають нудними стосунки з будь-яким чоловіком. Господь у романі карає панну тим, що перетворює її в гриба з пряним трупним запахом.
Жінкою, в якої домінує нарцисичний розлад особистості, у романі постає Єва Розпутна. Грандіозний нарцис – це упир, якому постійно потрібні чужі емоції, бо своїх він не має. У Єви ця риса проявляється в нарцисичному циклі – постійній зміні партнерів. Це туровецька блудниця, до якої з настанням темряви «починали йти чоловіки, їхати кіньми, на велосипедах, мопедах, мотоциклах, легкових і вантажних автомобілях, тракторах, військових джипах, автобусах». Її макіавеллізм проявлявся в тому, що вона маніпулює своїми чисельними коханцями, беручи від них «борошно, крупу, горіхи, полуниці, аґрус, виноград» і, звісно, їхні почуття. У Єви Розпутної є прояви садизму, своєю зневагою і брутальним відштовхуванням Юхима Бочки вона доводить його до самогубства.
Поєднання нарцисизму і макіавеллізму простежується в Ольги Кравчук, що маніпулює своїм чоловіком і неповнолітніми доньками, зваливши на них усю домашню жіночу роботу, а їм говорить, що в неї хронічні хвороби і постійно їздить по лікарях, які не можуть встановити їй діагноз.
Психопатом у романі є Аркадь Кушнір, який постійно б’є свою дружину і дітей. Нарцисизм і схильність до маніпуляцій у ньому мають додаткові прояви, що доповнюють його деспотизм.
Темна тріада особистості яскраво представлена в образі Микольці Кравчука, в якому органічно поєднуються нарцисизм, психопатія, макіавеллізм. Кравчук змушує Вічу чистити рукавами сорочки свої черевики і нести за нього рюкзака. Все це підліток Віча робить заради цигарки і бажання прислужити старшому хлопцю у формі моряка. Як усі нарциси, Кравчук стежить за своїм одягом, зачіскою, він нього завжди пахне одеколоном і він пихато проходить повз молодших за себе хлопчаків. Микольця любить садизм і одержує задоволення від знущань емоційно залежного від нього Вічі Нагорнюка.
Ознаки темної тріади особистості простежуються в образі директора школи Костя Денисюка, нарциса, що пишається своєю посадою. Він жорстокий, одержує насолоду від знущань, а отже, у нього є риси психопата. Денисюк схильний до маніпуляцій підлеглими, змушує їх обслуговувати його патологічні нахили і влаштовувати в Туровці вечірню комендантську годину.
Поєднання нарцисизму й садизму відчувається в образі Костя Барзишиного, який заради того, щоб утвердитися серед своїх ровесників, вимащується грязюкою і голий вискакує з жита, лякаючи дівчат.
Щоб стримати жителів Туровця від токсичних нахилів, з’являється нічна жінка, що вибирає собі в жертви тих людей, яких вразив хворобливий нарцисизм, жостокість, схильність до брехні й маніпуляцій. І ця терапія виявилася ефективнішою за проповіді священника і сеанси психотерапевта.
Людмила Ромас,
кандидат філологічних наук,
доцент кафедри філології та мовної комунікації
НТУ «Дніпровська політехніка»
- На заголовній ілюстрації – портрет Нікколо Макіавеллі (1469-1527), політичного діяча, засновника політології. Макіавеллі вперше в історії відокремив політику від моралі й релігії та підмінив релігію політикою. Політика, за Макіавеллі, є символом віри, й тому вона повинна займати панівне положення в суспільстві. Політична ідеологія макіавеллізму спрямована на досягнення політичної мети будь-якими засобами. Тож макіавеллізм асоціюється з політичними махінаціями й підступами. Термін макіавелізм стосується безпринципної політики на кшталт тієї, що Макіавеллі рекомендував у своїй праці “Державець”, де дає «злі поради тиранам, щоб допомогти їм утримати владу». Тому Макіавеллі став улюбленим автором тиранів. (Примітка редактора).