Головна > Закордонне українство > Автохтонні українці > Україна й світове українство вшанували пам’ять жертв голодоморів

Україна й світове українство вшанували пам’ять жертв голодоморів

Пам’ятаємо – We remember

Сьогодні у Києві завершується Міжнародна акція “Запали свічку пам’яті”. Із запаленням останньої свічки, українці світу з’єднані духом вшановують пам’ять жертв Голодомору.

Today, in Kyiv, the international action, “Light a candle of remembrance” is drawing to a close. As the final candle is lit, Ukrainians around the world, united in spirit, remember the victims of the Holodomor.

Вічная пам’ять!  Memory eternal!

СКУ
24.11.2018

У суботу, 24 листопада, в Україні відзначається День пам’яті жертв голодоморів

Про це повідомляє Укрінформ.

День пам’яті жертв голодоморів відзначається щорічно в четверту суботу листопада на підставі президентських указів 1998 та 2007 років. У ХХ сторіччі українці пережили три голодомори: 1921-1923, 1932-1933 і голод 1946-1947 років. Утім, наймасштабнішим був Голодомор 1932-1933 років – геноцид українського народу, здійснюваний тоталітарним комуністичним режимом СРСР.

Голодомору передувала насильницька колективізація сільських господарств, “розкуркулення” селян, хлібозаготівельна кампанія, масовий терор на селі. Терор голодом, що діяв в Україні протягом 22 місяців, – це свідома і цілеспрямована політика сталінського уряду, стратегія і тактика якої виконувалася починаючи з 1928 року. Ця карально-репресивна акція була спрямована на упокорення українського селянства, знищення самостійних селянських господарств – соціально-економічних підвалин української нації.

Українські селяни стали наступними жертвами сталінського режиму після тотальних репресій щодо української інтелігенції та духівництва. У пікові місяці Голодомору щохвилини в Україні помирало 24 людини. За короткий проміжок часу Москва вбила більше трьох мільйонів українців.

Упродовж десятиліть Голодомор в радянській Україні замовчувався. Дослідження з цієї трагедії розпочалися лише наприкінці 80-х років минулого століття. Нині в Україні Голодомор 1932-1933 років розцінюється як акт геноциду українського народу, здійснений урядом СРСР шляхом організації штучного масового голоду, який призвів до багатомільйонних людських жертв у сільській місцевості на території Української РСР. За даними останніх соціологічних опитувань, 77% українців вважають цю трагедію геноцидом.

У листопаді 2006 року Верховна Рада визнала Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу.

Зі 195 країн світу актом геноциду Голодомор 1932-1933 років в Україні на міждержавному рівні, крім України, визнають 15 держав-членів ООН і держава Ватикан.

Президент Порошенко 26 листопада 2016 року підписав указ “Про заходи у зв’язку з 85-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років в Україні – геноциду Українського народу”, згідно з яким 85-ті роковини Голодомору будуть відзначатися на найвищому організаційному та державному рівнях.

Зокрема, заходи до Дня пам’яті жертв голодоморів пройдуть по всій Україні та у багатьох країнах світу. На території України буде приспущено Державний прапор та обмежено проведення заходів розважального характеру. О 16:00 в кожній домівці й установі українці запалять свічки пам’яті та приєднаються до загальнонаціональної хвилини мовчання.

УКРІНФОРМ
24.11.2018

 

 

Ми пам’ятаємо! Ми сильні – сьогодні вшановуємо жертв Голодомору

Сьогодні вшановуємо пам’ять жертв Голодомору у 1932-1933 роках. Він знищив більше 7 млн осіб.”Нація, яка єдналася в хвилини вшанування померлих із голоду в минулому, об’єдналася, аби захистити своє майбутнє – створила потужну армію. Скорбота за вбитими предками дає сили захищати себе і нащадків. Ми пам’ятаємо! Ми сильні!” – закликає Український інститут національної пам’яті.

Голодомор спричинив насильницький відбір продовольства у селян

Фото: ГДА СБУ

Голодомор був влаштований радянською владою. З його допомогою Йосиф Сталін хотів придушити волелюбність українців, які почали активний опір створенню колгоспів та “розкуркулюванню”. Протягом 1930 року відбулося 1716 селянських виступів.

“Якщо не візьмемось нині за виправлення становища в Україні, то ми її можемо втратити”, – писав Сталін 11 серпня 1932 року.

Тоді почали посилене вивезення зерна з колгоспів. Його продавали за кордон, а кошти використовували для будівництва заводів у інших республіках.

Наприкінці 1932-го почали відбирати у селян всі продукти харчування. Люди помирали від голоду. Трупи звозили в братські могили. В них часто скидали і живих людей. Загиблих ніхто не рахував і місця поховань не позначав.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Поіменний список жертв Голодомору 1932-1933-х виклали у мережу

Навесні наступного року голодуючі масово вдаються до крадіжок та вбивств заради продуктів. Поширюється явище канібалізму. В українських селах зникли коти та собаки – їх також вживали голодні селяни.

Голодомор вплинув на подальший рівень народжуваності та відобразився на здоров’ї людей.

15 країн-членів ООН і держава Ватикан визнали Голодомор геноцидом української нації.

24 листопада відзначаємо 85 роковини Голодомору. О 16:00 розпочнеться традиційна акція зі вшанування пам’яті жертв геноциду “Запали свічку пам’яті“. З 1 вересня ця акція триває на міжнародному рівні. Упродовж 85-ти днів у якомусь із міст світу збираються тамтешні українці та всі охочі, щоб віддати шану вбитим Голодом. Міжнародна акція “Запали свічку пам’яті” завершиться 24 листопада на Меморіалі жертв Голодомору в Києві.

Gazeta.ua
24.11.2018

 

Держдеп США зробив офіційну заяву до 85-ї річниці Голодомору

Офіційний Вашингтон висловив солідарність з українським народом з нагоди вшанування 85-ї річниці Голодомору, спричиненого режимом Сталіна, підкресливши, що Кремль досі намагається зруйнувати прагнення українців до самоідентичності.

Про це йдеться в офіційній заяві, поширеній у п’ятницю речницею Державного департаменту США Хізер Науерт, – повідомляє Укрінформ.

«Цього місяця ми приєднуємось до українців по всьому світу у вшануванні 85-ї річниці Голодомору, коли мільйони невинних українців були зморені до голодної смерті режимом Йосифа Сталіна», – наголошується в документі.

У Держдепі підкреслили, що варварські захоплення української землі та врожаю були здійснені з навмисною політичною метою – підкорити український народ і націю.

«Цей катастрофічний штучний голод був одним із найжорстокіших актів ХХ століття та жорстоким нагадуванням про злочини комунізму. Сьогодні українці знову вмирають через спроби Росії зруйнувати ідентичність та західні устремління народу України», – зауважується в заяві.

Нинішня агресія в Росії на сході України спричинила понад 10 000 смертей.

«Натомість Росія не зможе перемогти незламний український дух та не послабить прагнення українців до кращого майбутнього», – наголосили у зовнішньополітичному відомстві США.

Вшановуючи пам’ять мільйонів невинних жертв Голодомору, США підтвердили «неухильну підтримку національного суверенітету й територіальної цілісності України, а також право українського народу обирати власний курс».

Читайте також: Росію чекає жалюгідне майбутнє: режиму Путіна напророкували швидкий кінець 

ZIK
24.11.2018

 

 

Із будівлі КНУ зняли пам’ятну дошку організатору Голодомору після статті на сайті Радіо Свобода

Заліплювання дірки у стіні після демонтажу меморіальної дошки на честь Володимира Затонського на фасаді будівлі Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Київ, 23 листопада 2018 року
Заліплювання дірки у стіні після демонтажу меморіальної дошки на честь Володимира Затонського на фасаді будівлі Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Київ, 23 листопада 2018 року

Із фасаду будівлі Інституту філології КНУ імені Тараса Шевченка демонтували меморіальну дошку на честь Володимира Затонського, який був одним з організаторів Голодомору – геноциду 1932-1933 років.

Фасад будівлі Інституту філології КНУ. Київ, 23 листопада 2018 року
Фасад будівлі Інституту філології КНУ. Київ, 23 листопада 2018 року

Це було зроблено після публікації вранці 22 листопада на сайті Радіо Свобода статті «Керівництво КНУ і Голодомор: університет й досі вшановує організатора геноциду 1932–1933 років».

Стаття, оприлюднена в рубриці «Точка зору», містить заклик до викладачів, студентів та ректора Київського національного університету імені Тараса Шевченка Леоніда Губерського пояснити причини такого вшанування на 27-у році Незалежності України та з огляду на ухвалений у 2015 році Закон про декомунізацію.

«Як ви вважаєте, про що це свідчить? Про зневагу ректора Леоніда Губерського до українських законів, про вірність ленінським ідеалам, чи про солідарність з Державною думою Росії, яка не визнає факту Голодомору в Україні?» – запитали автори статті Ірина Костенко і Марина Остапенко, опублікованій в циклі «Тест на державність».

Вже вранці 23 листопада на місці демонтованої меморіальної дошки була велика дірка у стіні, яку заліплювали робітники.

Ось як виглядав фасад будівлі Інституту філології КНУ імені Тараса Шевченка до демонтажу пам’ятної дошки Володимиру Затонському:

Меморіальна дошка на честь комуніста Володимира Затонського на фасаді будівлі Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Київ, 17 листопада 2018 року
Меморіальна дошка на честь комуніста Володимира Затонського на фасаді будівлі Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Київ, 17 листопада 2018 року

Володимир Затонський – більшовицький партійний і державний діяч, один із виконавців Голодомору-геноциду в Україні. Він також керував демонтажем мозаїк і фресок Михайлівського Золотоверхого монастиря та причетний до русифікації України.

У листопаді 2006 року Верховна Рада України визнала Голодомор 1932–1933 років геноцидом українського народу. Наразі Голодомор визнали геноцидом 24 країни світу, а ще в низці країн – органи влади їхніх окремих територіальних одиниць.

Україна з посиланням на дані науково-демографічної експертизи стверджує, що загальна кількість людських втрат від Голодомору 1932–33 років становить майже 4 мільйони осіб, а втрати українців у частині ненароджених становлять понад 6 мільйонів.

Радіо Свобода