Головна > Часоплин > Геополітика > Кінець заробіткам: українці можуть назавжди забути про Польщу

Кінець заробіткам: українці можуть назавжди забути про Польщу

Експерт розповів, чому українці більше не їдуть у Польщу

Експерт розповів, чому українці більше не їдуть у Польщу
Європейська економіка потребує робочих рук і без українців вона не зможе обійтись, вважає президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник . Фото: Укрінформ

У 2018 році українці поступово втрачають цікавість до роботи в Польщі та шукають інші країни для роботи у Європі.

Опитування польських компаній у липні-серпні 2017 року показало, що 93% із-них зацікавлені у працевлаштуванні іноземців. 83% відчувають нестачу кваліфікованих працівників. 71% компаній не змогли тимчасово працевлаштувати робітників через бюрократичні складнощі. 29% фірм розповідають про втрату контрактів та договорів через нестачу працівників.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: До Польщі не впускатимуть без щеплень

Польській державі необхідно вживати термінових дій для того, щоб відтік українців не призвів до кризи в економіці країни, вважає президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.

“Поки що багато українців працює в Польщі, але не більше 10% з них збираються залишатися в цій країні на довготривалий термін. Для того, щоб зберегти наших трудових мігрантів, Польщі потрібно робити кроки у справі їхньої адаптації та соціального захисту. В іншому випадку, напрями трудової міграції українців будуть істотно змінюватись. Європейська економіка потребує робочих рук і без українців вона не зможе обійтись. Питання тільки в тому, які країни раніше це зрозуміють та створять найбільш оптимальні умови для залучення трудових мігрантів з України”, – каже Василь Воскобойник.

В інфляційному звіті Нацбанку за жовтень йдеться, що 2019-го знизиться інтенсивність трудової міграції з України в Польщу. Основна причина — перспективи уповільнення економічного зростання в Польщі до 3,5% 2019-го та 2,8% у середньостроковій перспективі. Є загроза зниження темпів створення нових робочих місць і росту зайнятості.

Gazeta.ua
24.11.2018

”Ідіть працювати, банд***вці!” Як у Польщі принижують і обдурюють українських заробітчан

Українці у Польщі часом потрапляють до господарів, які створюють їм кабальні умови. У них відбирають паспорти і змушують працювати багато годин поспіль. За будь-яку провину — штрафують і змушують відпрацьовувати вигадані борги. Заради того, щоб заробити гроші, люди зазнають принижень. Сподіватися на допомогу місцевої поліції безглуздо.

Зараз кількість українців, охочих попрацювати у Польщі, скорочується. І причина не тільки в тому, що наші співвітчизники кинулися освоювати трудовий ринок Західної Європи. Але і у ставленні поляків до українців. Детальніше — у матеріалі OBOZREVATEL.

Відібрав паспорт і змусив відпрацьовувати борг

За словами голови профспілки “Трудова солідарність” Віталія Махинька, до них зі скаргами на польських роботодавців щодня звертається близько 10 українців.

“Переважно це пов’язано із невиплатою зарплати людям. Найчастіше не платять за останній місяць роботи. Українці допрацьовують і їм треба їхати, роботодавець тягне, ховається. В результаті люди повертаються ні з чим”, — розповів OBOZREVATEL Махинько.

Але є і випадки, коли польські господарі відбирають в українців паспорти, буквально лишаючи людей у заручниках. Цього року профспілка зареєструвала вже три таких випадки, останній стався із Володимиром Тимосевичем із Хмельницької області. Чоловік поїхав працювати до Польщі таксистом, причому влаштувався у місцеву компанію UBER.

Роботодавець відразу сказав, що Володимир працюватиме у нього неофіційно. Дав в оренду машину. Однак Володимир швидко зрозумів, що грошей він тут не заробить, клієнтів було мало. Коли хлопець хотів виїхати в Україну, то господар обманом відібрав у нього паспорт і оголосив, що той заборгував йому 1800 злотих (близько 14 тисяч гривень) за оренду і бензин. І змусив відпрацьовувати, фактично взявши у рабство.

“Поліція не бажала займатися цією справою. Коли ми втрутилися, паспорт йому повернули. Тепер збираємося залучити польських юристів, щоб усе ж покарати цього підприємця. Він зареєстрований під Варшавою. У Польщі корупція менше, ніж в Україні, але в маленьких містах вона існує, там теж є кумівство”, — каже Махинько.

За обурення депортували

Також нещодавно польська поліція затримала жителя Поморського воєводства. Поляк наймав для роботи на будівництвах українців. Спочатку люди працювали у фірмі, з них відбирали найбільш нужденних і слухняних і відправляли на роботу в Польщу і Швецію. При цьому у людей забирали паспорти, а договори з ними або не підписували, або складали польською мовою.

Також обдурювали заробітчан і з грошима — їм могли не платити взагалі, або видати незначну частину. Щойно хтось починав обурюватися, його відразу ж депортовували. Людей також залякували і навіть били.

На думку слідства, починаючи з 2016 року ця фірма заборгувала працівникам 4,5 млн злотих, а постраждали 540 людей.

І це не єдиний випадок. На початку цього року поліція вже затримувала польку на ім’я Агнешка. Вона набирала для трьох будівельних фірм працівників, зокрема й українців. Відбирала у них паспорти, приписувала їм різні штрафи і борги. Їх карали навіть за те, що вони хворіли або не відповідали на дзвінки. В результаті люди не могли повернутися додому і змушені були працювати за копійки.

Дивіться відео на тему

Обдурюють, навіть якщо підписали договір

За словами Віталія Махинька, українця у Польщі не захистить навіть те, що він офіційно уклав договір із роботодавцем. “Договори так хитро складені, що людина може і не отримати своїх грошей. Наприклад, 10% українців працюють на відрядній роботі. Тобто скільки зробив — за це і отримав оплату. От скільки коробок склав або скільки полуниці зібрав, стільки заплатять. Але господар завжди може сказати, що ти погано виконав роботу, і заплатить копійки”, — зазначив Махинько.

Але навіть якщо влаштувалися на погодинну роботу, це теж вас не вбереже від обману. Наприклад, ви відпрацювали на збиранні огірків по 10-12 годин. Надходить час зарплати, а польський фермер каже, що платити не буде. Він перед цим видав вам аванс 500 злотих, ось це всі гроші.

“Навіть коли приходить інспекція з праці, довести нічого неможливо. У працівників немає документів, що вони відпрацювали саме стільки годин. Тому я раджу людям в кінці кожного дня всією бригадою складати документ про те, скільки ви відпрацювали і ставити підписи. Це хоч десь можна пред’явити”, — пояснює Махинько.

Погрожували, а одного побили

Самі заробітчани розповідають, що досить часто потрапляють у подібні історії.

“Коли я вперше поїхала до Польщі, то зіткнулася з такою ситуацією. Найняли збирати яблука, працювати треба було від зорі до зорі. Ми в сад виїздили, коли ще було темно, і закінчували роботу, коли сутеніло. Умови життя були відносно нормальні, у фермера побудований спеціальний будинок для робітників. Але коли надійшов час платити, дали половину грошей. ми почали обурюватися, нам заявили, що ми довго спали, відпочивали під деревами. Розповіли, що з нас вирахували за житло, хоча фермер обіцяв, що це безкоштовно. Я відразу поїхала звідти, бо сперечатися було марно”, — розповіла OBOZREVATEL тернополянка Тетяна Янкович.

Наталія Олексин з Івано-Франківської області повідомила, що їй довелося працювати на складах відомого супермаркету в Польщі.

“Мені, дівчині, довелося тягати вантаж по 20 кг, хоча обіцяли мало не сидячу роботу. Я збирала замовлення на складі, іноді це були чай, кава, цукерки, а іноді великі пакети порошків, ящики з пивом і алкоголем. Нас постійно штрафували, вихідні не давали. А якщо не виконуєш норму, то з тебе віднімають 300 злотих і цього ж дня з речами виставляють з хостелу”, — зазначила у бесіді з нами Наталя.

А Андрій Заровний з Полтавської області каже, що одного разу потрапив до справжнього трудового табору.

“Я будівельник, найнявся в польську компанію. Паспорт у нас відразу забрали, сказали, що це потрібно для оформлення дозволу на роботу. Минув місяць, але нас не оформили і документи не віддають. Заплатили тільки третину грошей, сказали, решта пішла на штрафи. деякі хотіли звільнитися, тоді їм сказали, що з них мають вирахувати 600 злотих за це. Пригрозили поліцією, мовляв, усіх депортують, і більше до Європи не в’їдете. Ображали, одного хлопця навіть побили, коли він пішов вимагати документи і гроші. У результаті я пропрацював там три місяці, отримав половину грошей і поїхав. Нас там за людей не вважають, так і кажуть, що ми наїхали туди і ніяких прав у нас немає”, — наголосив Заровний.

“Ідіть працювати, бандерівці”

Щоправда, Віталій Махинько зазначає, що за три роки порушень прав українців стає все менше.

“Багато хто вже просто по кілька разів туди з’їздили, у них є досвід, вони вивчили мову, знайшли надійних роботодавців. З іншого боку, зараз поляки починають розуміти, що можуть втратити українців, які поїдуть до Німеччини після Нового року. А до цього до заробітчан там ставилися як до людей другого сорту, до людей, які стоять на нижчій соціальній сходинці”, — каже Махинько.

Що стосується поганого ставлення до українців через політику, то експерт каже, що це не масове явище.

“Ситуацію накручують деякі політики. У нас зафіксований один випадок листування у Viber. Українці запитують у господаря-поляка, коли він поверне їм зароблені гроші. На що він відповідає, мовляв, ідіть працювати, бандерівці”, — розповідає Махинько.

Марина Петік
OBOZREVATEL.

У Польщі стрімко зростає кількість білоруських заробітчан

Кінець заробіткам: українці можуть назавжди забути про Польщу

Експерти заявляють про різке збільшення кількості заробітчан у сусідній Польщі. Однак справа тепер не лише в українцях.

Про це повідомляють українські ЗМІ із посиланням на Deutsche Welle.

Слідом за українськими заробітчанами, що вже давно облюбували Польщу, в цю країну потягнулися і наші сусіди – білоруси.

У минулі роки вони активно їздили на заробітки в Росію, однак після обвалу курсу рубля стали швидко переорієнтуватися на більш стабільні валюти і заробітки.

З 2015 по 2017 рік кількість робочих віз до Польщі, виданих білорусам, зросла одразу в 7 разів – до 35 тисяч. А число працевлаштованих за спрощеним порядком взагалі вражає. Експерти розповідають, що кількість білоруських заробітчан у Польщі зросла з 4 тисяч чоловік в 2014 році до 58 тис. у 2017-му.

українські заробітчаниУкраїнські заробітчани

Як і українці, трудові мігранти з Білорусії зазвичай працюють у будівельній галузі або на фермах. Як правило, в Гданську, Варшаві чи Познані. Білоруських жінок на заробітках поки небагато, однак, за останнім прогнозом представника Фонду ім. Стефана Баторія Кшиштофа Мрозеком, їх число буде поступово рости.

При цьому очікується збільшення кількості молоді, яка зараз отримує кваліфікацію, і може у перспективі залишитися в Польщі. Станом на сьогодні там вже вчиться 5 тисяч білоруських студентів.

студенти
Студенти

До слова, польські фінансисти неодноразово наголошували на позитивному впливу українських заробітчан на економіку країни.

Однак самій Україні від цього, звісно ж, не легше – окрім демографічної кризи та втрати величезної кількості робочої сили, наша держава усе більше втрачає імідж комфортної для проживання та працевлаштування країни.

Нагадаємо, створення нового міністерства в Україні може ускладнити співпрацю з міністерствами інших країн.

Таку думку висловив глава Міністерства закордонних справ України Павло Клімкін на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook.

“Міністерство з питань трудових мігрантів, про яке зараз дуже часто говорять, що воно може реально змінити? Може ускладнити взаємодію з органами і відомствами інших держав? Або забюрократизувати природний процес? Ми цього досягаємо”, — заявив Клімкін.

Як писав раніше Знай.ua, через нестабільну економічну ситуацію в країні, українці масово виїжджають за кордон на роботу.

заробітчаниЗаробітчани

Оскільки ввели безвізовий режим, конкуренція на ринку праці України зменшується з кожним днем. В Польщі почалося “полювання” на українців, планують масову депортацію.

Також Знай.ua писав про те, що у Сполучених Штатах Америки назрів серйозний прогрес у питанні кількості робочих місць.Так, у вересні 2018 року в штатах рівень безробіття впав до 3,7%, у порівнянні з 3,9% у липні.

ZNAJ.UA

09.10.2018