Головна > Відео > Товариство Української культури в Хорватії

Товариство Української культури в Хорватії

Товариство Української культури в Хорватії

 

Алекса Павлешин,
голова Товариства Української культури в Хорватії

 

У Хорватії діє понад десять Українських аматорських товариств. Ці товариства менше займалися видавничо-інформаційною діяльністю, а більше – народним танцем і музикою.

Товариство Української культури засноване 23 роки тому з метою займатися тими аспектами культурної діяльності, якими не займаються інші товариства. Передусім це видавнича й інформаційна діяльність («Наша газета»), літературні вечори й тематичні виставки, самодіяльний театр.

Товариство налічує 32 особи,  половина з них мають високу освіту, а між ними 5 докторів наук.

Протягом 23 років діяльності Товариство провело низку різних заходів, зокрема, виставок, літературних презентацій. За той період Товариство випустило 86 чисел «Нашої газети», надрукувало 15 книжок (есеї, монографії, ориґінальні літературні твори й переклади), випустило 9 електронних книжок та 10 відео (30–60-хвилинних документальних і художньо-документальних фільмів та відеозапис моновистави «Грати Стельмаха» за п’єсою Ярослава Стельмаха «Синій автомобіль»). Усі видання некомерційні, розповсюджені безкоштовно.

«Наша газета» 2002,1-7

«Наша газета» 2012,86

Алекса Павлешин.200-ліття Михайла Вербицького

Aleksa Pavlešin.MALI RJEČNIK LEMKIVSKOG GOVORA

ОПОВІДАННЯ БАБЦІ ЗОСІ

Алекса Павлешин.ЛИПОВЛЯНСЬКІ ПИСАНКИ

 

Поступово наше Товариство перейшло до більш практичних, сучасних форм суспільної діяльності: видавництво перейшло в електронну форму, а театр замінило відео.. Останніми роками Товариство зосередилося на художньо-документальних відео.

 

Тетралогія «Сажа й полум’я надій»

Тетралогія «Сажа й полум’я надій» присвячена чотирьом поколінням нащадків давніх Українських переселенців з Галичини на ці терени, в боснійську дичину. Кожне покоління несло свій життєвий хрест у досягненні добробуту через виїзд із села та переїзд до міста, навчання ремесла й здобування освіти. А ще ж виживання у двох світових війнах. А останніми роками зробили документальні відео про імміґрантів та нинішніх біженців з України.

До кожного відео також опублікували електронну книгу та разом з посиланням на відповідне відео розповсюдили в електронному вигляді на близько 500 адрес, а відео ролики завантажили в Інтернеті (YouTube – пошук під aleksa pavlesin). Усі роботи двомовні – хорватською та українською.

Алекса Павлешин.САЖА ТА ПОЛУМ’Я НАДІЙ.Перше покоління

Алекса Павлешин.САЖА ТА ПОЛУМ’Я НАДІЙ.Друге покоління

 

 

 

«Тіні предків»

Електронна книга та відео «Тіні предків» є результатом спроби показати сліди та залишки ориґінальної Української ідентичності серед нинішніх нащадків давніх Українських поселенців. Тим ілюстровані процеси природної національної асиміляції в сучасному суспільстві, а також спроби її уповільнити.

 

«Нові журавлі»

В електронні книзі та відео «Нові журавлі» намагалися показати на прикладах представлених Українських імміґрантів, як вони, частково підтримуючи зв’язки з нащадками давніх переселенців, інтегруються в нове середовище сучасної незалежної Хорватії, яке впливає на їхню Українську національну ідентичність.

 

«Журавлі-біженці»

«Журавлі-біженці» – це колаж із документальних елементів гіркої реальності наслідків війни в Україні, хвиль біженців з України в Європу, з акцентом на їх прийом та опіку в Хорватії.

 

«Хорватська солідарність з Україною»

Документальний відео-ролик «Хорватська солідарність з Україною» (без супроводжуючої е-книги) зафіксував три події у лютому 2024 р. в Загребі, організовані до двох років оборонної війни в Україні. Це була виставка сучасного українського плакату «Україна. Люди. Хоробрість». Відбувся великий мітинг на підтримку України на головній площі Загреба за участю хорватських державних високопосадових осіб, дипломатичного корпусу та громадськості. Після того в греко-католицькому костелі св. Кирила і Мефодія відслужили архієрейську Літургію за мир в Україні й Світі, та по загиблих в Україні.

 

«Українсько-Хорватський
і Хорватсько-Український розмовний посібник»

Коли до Хорватії прибули перші воєнні біженці з України, терміново (за місяць) Товариство підготувало некомерційний Українсько-хорватський і Хорватсько-український розмовний посібник, який, завдяки організації HSUTI викладено в Інтернеті.  А посилання на нього подали на своїх сайтах Міністерство просвіти й Міністерство внутрішніх справ Республіки Хорватія, а також на  сайті «Хорватія за Україну» (Hrvatska za Ukrajinu).

УКРАЇНСЬКО-ХОРВАТСЬКИЙ і ХОРВАТСЬКО-УКРАЇНСЬКИЙ РОЗМОВНИЙ ПОСІБНИК

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

17 − 6 =