Головна > Культура > Виховання й Освіта > Сковородинські навчання в Національному університеті біоресурсів і природокористування України

Сковородинські навчання в Національному університеті біоресурсів і природокористування України

Безмежний світ філософії Григорія Сковороди в дослідженнях молодих науковців Національного університету біоресурсів і природокористування України

 Майбутнім ми маримо, а сучасним гордуємо:
ми прагнемо до того, чого немає,
і нехтуємо тим, що є,
так ніби минуле зможе вернутись назад,
або напевно мусить здійснитися сподіване…
Г. С. Сковорода

Третій день Тижня філософії став насиченим та плідним. 20 листопада з ініціативи кафедри філософії за підтримки декана гуманітарно-педагогічного факультету професора Василя Шинкарука за програмою Всеукраїнських  Сковородинських навчань “Пізнай себе” проведено науково-методичний семінар «Світоглядні та соціокультурні трансформації в період Постмодерну: сподівання, реалії, проблеми», в якому взяли участь студенти всіх факультетів та ННІ НУБІП України.

Методологічною основою науково-методичного семінару став розвинений Г. С. Сковородою принцип «Пізнай себе» та його реалізація в “спорідненій праці”. Такий підхід дозволив організаторам задекларувати широкий спектр питань для обговорення, які знайшли відгук не тільки у студентському середовищі, а й серед учнів старших класів та аспірантів.

Для загальної освіти основним джерелом знань про феномен Сковороди та його практичне, морально-світоглядне, природовідповідне, культуровідповідне вчення Духовний образ Сковороди, який формується у свідомості й пам’яті студентів, стає набутком цілого суспільства – дієвим чинником його самопізнання, моральної зрілості й культурно-соціального саморозвитку.

З вітальним словом до учасників та гостей семінару звернулись декан гуманітарно-педагогічного факультету професор Василь Шинкарук, що був головним модератором заходу, завідувач кафедри філософії Інна Савицька та Професорка, кафедри філософії, модератор заходу – Світлана Сторожук. Вони наголосили на важливості та необхідності подібних заходів, зазначивши, що праця українських подвижників особливо своєчасна нині. Повсякчасними залишаються проблеми самопізнання, “спорідненої праці”, міжлюдських стосунків, пошуку щастя.

На семінарі виступили почесні гості.

Михайло Калініченко, доктор філософії, заслужений журналіст України, член Національної спілки журналістів України, генеральний директор Телерадіокомпанії «Ільдана» у своїй доповіді наголосив, що філософська спадщина Г. С. Сковороди є багатогранною, а головним закликом митця є формула щастя: «віра-свобода-любов». Творчість видатного українського філософа охоплює найрізноманітніші аспекти людського життя: культуру, науку, освіту, мистецтво. Цілком природно, що його ідеї є актуальними сьогодні.

Олександер Шокало, головний редактор науково-популярного журналу «Український Світ», культурософ, сходознавець, перекладач, публіцист, громадський діяч, член Національної спілки письменників України є ініціатором започаткування і автором концепції Всеукраїнських Сковородинських навчань «Пізнай себе». Доповідач наголосив, що пізнати себе – це збагнути життєву програму своєї душі, а через себе усвідомити своє місце в Світі й здійснити своє неповторне покликання в “спорідненій праці”, що є основою щастя. Життєва мудрість Г. С. Сковороди надзвичайно своєчасна нині, лише необхідно задіювати життєві принципи мудреця в практику нашого життя.

Активну участь у роботі семінару взяли викладачі кафедри журналістики та мовної комунікації заслужений журналіст України Олександр Савенко та народна артистка України, академік Телевізійної академії України Тетяна Цимбал.

На семінарі з цікавими доповідями виступили студенти всіх факультетів НУБіП України. Вони у своїх виступах з різних аспектів та вимірів інтерпретували головні принципи та ідеї українського мандрівного філософа в контексті сучасних соціокультурних проблем.

 

 

 

 

Тематика семінару виявилась настільки цікавою для учасників, що велися жваві дискусії, висловлювались глибокі філософські судження. Особлива увага була приділена питанням самопізнання, виховання, самореалізації в “спорідненій праці”, волі духу, щастя, безпеки та широкого спектру інших злободенних проблем. Ці питання, в свою чергу, були тематично пов’язаними і з Міжнародним днем захисту прав дитини, який за рішенням ООН відзначається щорічно 20 листопада.

 

 

 

 

В цілому, на науково-методичному семінарі були розглянуті проблеми та реалії, висловлені сподівання й окреслені перспективи щодо світоглядних та соціокультурних трансформацій у період Постмодерну. Зокрема, для студентів нашого університету це стало ще одним кроком у розширенні досвіду наукової діяльності, вдосконаленні своїх комунікативних навичок та засвідчило глибокий інтерес до філософського пізнання життя й здійснення свого покликання в Світі.

Олена Лаута, Ірина Матвієнко, Дмитро Чорноморденко,
доценти кафедри філософії
21.11.2019